16.10.2023

Jak zdrowie wpływa na efektywność i kulturę firmy?

isolution

Za sukcesem i porażką każdej organizacji stoją ludzie. To dlatego działy HR dwoją się i troją, starając się przyciągnąć do firmy ekspertów i wschodzące talenty oraz prześcigają się w oferowaniu coraz ciekawszych pakietów benefitowych. Jednakże wsparcie pracowników w zakresie zdrowia psychicznego pozostaje jednym z najważniejszych czynników w kreowaniu wartości dodanej dla każdej firmy.

Zaniedbywane i stygmatyzowane zaburzenia psychiczne mogą być powodem niskiej efektywności, absencji oraz wypalenia zawodowego. A wzrost tych wskaźników zdecydowanie się firmom nie opłaca. W takich okolicznościach przedsiębiorstwa stają w obliczu nie tylko finansowych, ale także kulturowych i moralnych wyzwań.

Dlaczego zdrowie psychiczne jest kluczem do sukcesu firmy?

Współczesne rynki pracy stały się bardziej złożone, wymagające i dynamiczne. Adaptacja do ciągłych zmian i niestabilności, presja czasu, nadgodziny, rywalizacja – wszystkie te czynniki wpływają na naszą psychikę, zarówno w krótkim, jak i długim okresie.

Inwestowanie w zdrowie psychiczne pracowników jest kluczem do ich produktywności i lojalności. Badania wykazały, że firmy, które aktywnie dbają o zdrowie psychiczne swoich pracowników, mają wyższy poziom zaangażowania, niższy wskaźnik rotacji oraz lepsze wyniki finansowe.

Działy HR jako gwardia zdrowia psychicznego

Dział HR ma kluczową rolę w kreowaniu kultury firmy, która wspiera zdrowie psychiczne pracowników. To oni są odpowiedzialni za opracowanie strategii i programów mających na celu wsparcie pracowników w trudnych chwilach. Mogą to być programy wsparcia dla pracowników, organizacja warsztatów z zakresu zarządzania stresem, wprowadzenie elastycznych godzin pracy czy promocja zdrowego stylu życia w miejscu pracy.

Jakie działania można wprowadzić w praktyce?

Wsparcie dla pracowników: Firmy mogą zapewnić pracownikom dostęp do profesjonalistów, takich jak psychologowie czy doradcy. Jest to inwestycja, która przynosi korzyści w dłuższej perspektywie, pomagając pracownikom w radzeniu sobie z trudnościami.

  • Elastyczność: Dostosowanie godzin pracy do potrzeb pracowników, dając im możliwość pracy zdalnej czy skorzystania z elastycznych godzin, może znacząco poprawić ich samopoczucie i zdolność do radzenia sobie ze stresem.
  • Środowisko pracy: Odpowiednie warunki pracy, troska o ergonomiczność miejsca pracy i dbałość o przestrzeń socjalną mogą wpłynąć na poprawę samopoczucia pracowników.
  • Budowanie świadomości: Organizacja warsztatów, konferencji i innych wydarzeń mających na celu podniesienie świadomości na temat zdrowia psychicznego jest kluczowa. Może to również przyczynić się do de-stygmatyzacji problemów zdrowotnych w miejscu pracy.

Podsumowanie

Nie można podważać znaczenia zdrowia psychicznego w miejscu pracy. To nie tylko kwestia ludzkiego dobrobytu, ale także ważny czynnik wpływający na sukces firmy. Zaniedbanie tej kwestii może prowadzić do poważnych konsekwencji zarówno dla pracowników, jak i samej firmy. Czas zacząć traktować zdrowie psychiczne z takim samym priorytetem, jak inne aspekty biznesu. W końcu największym atutem każdej firmy są jej ludzie.