Od tamtej pory, zarówno w ramach swojej firmy, jak i w innych firmach korzystających z opisanych idei, sprawdzaliśmy, jak to działa w praktyce, jaką wartość przynosi organizacji i wszystkim osobom korzystającym z gromadzonych w niej informacji.
Przez cały ten czas myślałem o tym, w jaki sposób ulepszyć koncepcję macierzy kompetencji, ponieważ w trakcie używania uwidoczniły się jej braki. I tak:
Wskazane niedogodności oraz zapoznanie się z koncepcją oraz ciekawym przykładem jej wykorzystania dały nam impuls, żeby opracować nową wersję macierzy kompetencji.
Poniżej znajdziesz opis nowej wersji macierzy kompetencji, która pozbawiona jest wad wskazanych powyżej i ostatecznie została zaimplementowana w formie modułu platformy TeamToolbox.
Nasza nowa koncepcja zakłada uproszczenie całego procesu i spojrzenie na rozwój każdej osoby z trzech perspektyw:
I Szybkie i łatwe uzupełnianie w profilu swoich kluczowych kompetencji oraz zainteresowań
W starej wersji musieliśmy uzupełniać wszystkich kompetencji w macierzy, w niektórych zespołach liczba kompetencji przekraczała 100.
W nowej wersji wybierzesz te kompetencje, które są dla Ciebie kluczowe i te które są faktycznie w obszarze Twoich zainteresowań. Przy czym nie ma tu żadnych ograniczeń na liczbę kompetencji.
Zainteresowania, to kompetencje, które chcemy rozwijać. Ta część modelu pokazuje nam widok na przyszłość.
II Pokazanie rzeczywistego wykorzystania potencjału każdej osoby.
Kompetencje wykorzystywane w projekcie to kompetencje, które wykorzystujemy w rzeczywistości pracując w swoich projektach i zespołach.
To całkowita nowość, która pozwala na zdefiniowanie na poziomie zespołu lub projektu tablicy, w której możemy:
III Łatwe wyszukiwanie osób o konkretnych kompetencjach.
Każdy może łatwo znaleźć osobę, od której może uzyskać pomoc. Kompetencje tworzą listę, każda kompetencja może być przypisana do wielu kategorii.
IV Możliwość zdefiniowania poziomów kompetencji i słownika kompetencji, który jest dostosowany do kontekstu każdej organizacji/zespołu/projektu.
V Możliwość łączenie mentorów z osobami szukającymi wsparcia.
VI Wewnętrzny system rekomendacji. Każdy może napisać rekomendacje dla dowolnej osoby w kontekście wybranej kompetencji.
VII Uwzględnienie nie tylko “twardych” kompetencji, ale również aspektów miękkich poprzez pokazanie na poziomie tablic kompetencji stylów poszczególnych osób oraz ich motywatorów.
– Kluczowe kompetencje, czyli spojrzenie na teraźniejszość.
– Zainteresowania, czyli widok na przyszłość.
– Rzeczywistość projektową i zespołową.
Niezależenie, czy skorzystacie z oprogramowania, czy z wersji papierowej możecie skorzystać z tego pomysłu na rozwój i uwalniania potencjału ludzi korzystając z następującego procesu:
4. Sprawdźcie status każdej kompetencji weryfikując czy zespół ma wystarczające kompetencje w stosunku do zdefiniowanych w punkcie 3a kompetencji.
5. Dla każdej z kompetencji możemy zdefiniować zadania rozwojowe, których celem jest zwiększenie pokrycia wybranej kompetencji.
Możecie zaprezentowaną idee wykorzystać w pracy z swoimi zespołami korzystając z post-it, kartek papieru, flamastrów, flipchartu i podejścia warsztatowego. Tutaj znajdziecie prezentację z meetupu oraz gotowe materiały do wydrukowania (karty kompetencji, zainteresowań, motywatorów oraz opis procesu do wykorzystania i dostosowania do Waszego kontekstu).
Możecie również skorzystać z udostępnionej przez nas aplikacji i wesprzeć nas w jej rozwoju – więcej informacji znajdziesz na www.teamtoolbox.io – moduł kompetencji). Plany na jej rozwój mamy bardzo ciekawe Co nam się marzy?
Chcielibyśmy rozszerzyć moduł kompetencji dając możliwość:
* Nie chcemy być wirtualnym pośrednikiem, nie będziemy pobierali żadnej prowizji za skojarzenia firmy, która ma potrzeby i firmy, która dysponuje zespołem lub osobą spełniającą potrzeby Klienta.